Dömötör Zsuzsanna
2025. 07. 08. 22:14:00
Napjainkban, ebben a felgyorsult, rohanós világban egyre többen keresik a testi-lelki harmóniát, a stresszmentességet vagy az egészségmegőrzés kulcsát. Egyre népszerűbb életmóddá válik a jóga. A testgyakorlaton túl, magában foglalja a filozófiát, a tudatosságot, és a belső fejlődést. Ebben a cikkben bemutatjuk a jóga eredetét, hatásait és hogy kinek ajánlott a jóga.
Mi is valójában a jóga?
A jóga több mint 5000 éves hagyománya Indiából származik. A jóga szanszkrit eredetű szó, jelentése kapcsolat, egység, egyesülés, út. Kezdetben spirituális és meditációs útként fejlődött, majd a mozgásszegény életmód ellensúlyozására egyre több testi gyakorlattal bővült, így alkot egy komplex rendszert.
A jóga megtanít nyitott szemmel járni, megmutatja nekünk, hogy minden mindennel összefügg, egy önfejlesztő életmód mindenki számára.
A jóga testi hatásai:
A rendszeres jógázás látványos fizikai előnyökkel jár. Javítja a testtartást, kiegyenesíti a hátat,erősíti a mélyizmokat, növeli a hajlékonyságot. Megtanít helyesen lélegezni,, ezáltal oxigéndúsabbá válik a szervezet, javítja a vérkeringést, csökkenti a pulzust. Jó hatással van a szervezet méregtelenítésében. Erősíti az immunrendszert. Az emésztés és az alvás minősége is javulhat.
Fontos megjegyezni, hogy nem a tökéletes póz elérése a cél, hanem a jelenlét, a figyelem gyakorlása. Testünket figyelembe véve saját magunkhoz képest fokozatosan fejlődhetünk.
A jóga lelki hatásai:
A jóga belső összhangot teremt, oldja a stresszt, stimulálja a központi idegrendszert és fokozza a koncentrációs képességet. A rendszeres gyakorlás csökkenti a szorongást, segíti az érzelmi kiegyensúlyozottságot. A meditáció és a légzőgyakorlat segít ellazulni, megismerni és elfogadni magunkat.
A jógában nélkülözhetetlen a tudatos jelenlét. A figyelem segít a csapongó elmét a mostban tartani, megélni a pillanatot, elcsendesíteni az állandóan gondolkodó elmét.
Kinek ajánlott a jóga?
Minden életkorban hasznos a jóga. Már az anyaméhben is megismerkedhetünk vele, a kismama jógán keresztül. Kisgyermekek, felnőttek, öregek, súlyfelesleggel rendelkezők,ügyetlenek, bárki számára ajánlott. Mindenki a saját maga ritmusában, ütemében tud fejlődni. Mindig saját magunkhoz képest kell a fejlődést figyelni. Soha nem viszonyítjuk saját magunkat másokhoz. A fejlődés egyéni. De ahhoz, hogy fejlődni tudjunk, rendszeresen kell jógázni. Fontos, hogy ne csak a mozgásra, hanem a légzésre, a meditációra és a jóga etikai alapelveire is figyeljünk. Ide tartozik például az erőszak mentesség ( ahimsza ) vagy az igazmondás ( szatja ), melyek segítenek a tudatosabb, békésebb életet élni.
A jóga tehát nem csupán egy mozgásforma, hanem életünk végéig tartó út, ahol egyre mélyebbre juthatunk saját belső világunkban. Megtalálhatjuk magunkban a harmóniát, szeretetet, békét. Segít lelassítani, figyelni és megélni a most pillanatát. A ki elindul ezen a belső utazáson, megtalálhatja önmagát.